Oto prosty psychologiczny trik na zwiększanie wytrwałości u dzieci. Na pewno przypadnie do gustu każdemu chłopcu i nie jednej dziewczynce.

EFEKT BATMANA

Każdy z nas zna te codzienne nudne zadania, z którymi musimy się mierzyć na co dzień: sortowanie dokumentów, mycie naczyń. Okazuje się, że małe dzieci chętniej wykonują swoje nudne zadania, jeśli udają Batmana.

Mały batman w akcji

NAZYWAM SIĘ BATMAN

Tak, “efekt Batmana” jest prawdziwy i może to być najlepszy sposób na zwiększanie wytrwałości u dzieci, a także do rozwijania poczucia odpowiedzialności i chęci do pracy. Zespół psychologów, pod kierownictwem Rachel White i eksperta “grit” Angeli Duckworth, postanowił zbadać kilka możliwych sposobów, w które dziecko może wcielić się i odkryć, jakie z nich są dla niego najbardziej skuteczne.

Naukowcy zrekrutowali 180 dzieci w wieku od 4 do 6 lat i podzielili je na trzy grupy. Jedna grupa została zachęcona do myślenia o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej  i zadawania pytań typu “Czy Billy ciężko pracuje?” Druga z grup zadawała sobie pytanie: “Czy ja pracuję ciężko?”. Trzecia grupa otrzymała fikcyjną tożsamość, taką jak Bob Budowniczy, Roszpunka lub Batman i zapytała o ich pracę w trzeciej osobie liczby pojedynczej: “Czy Batman ciężko pracuje?”

W końcu wszystkie dzieci otrzymały polecenie: “Kliknij ekran komputera, gdy widzisz kawałek sera i nie klikaj, gdy widzisz kota”. Dzieci były zachęcane, by jak najdłużej wykonywały to zadanie, ale powiedziano im również, że mogą je zakończyć w dowolnym momencie.

Jak się okazało, mali odtwórcy roli Batmana pracowali najdłużej.

NAZYWAM SIĘ BATMAN

Ale dlaczego właściwie udawanie Batmana zachęca do ciężkiej pracy? Naukowcy nie są do końca przekonani, ale podejrzewają, że wpływ na to może mieć kombinacja czynników. Pierwszy z nich to jego rozpoznawalność – wszyscy znają Batmana i nikt nie chce go zawieść. Drugi to jego reputacja. Jest znany z tego, że zawsze ciężko pracuje i stara się jak najlepiej. Trzeci zaś, to fakt iż ta fikcyjna persona pomaga dzieciom zdystansować się od nudnego zadania.

Jeśli w Twoim życiu jest dziecko, któremu przydałoby się więcej wytrwałości i uporu, możesz spróbować mu pomóc. Poproś aby pomyślał o sobie jako o swoim ulubionym bohaterze kreskówki. Jest to szczególnie ważne, mówi Angela Duckworth, laureatka nagrody MacArthur Genius, ponieważ “grit” (ang. upór, wytrwałość) jest znacznie ważniejszy niż IQ. Im szybciej zaczniesz rozwijać zdolność dziecka do radzenia sobie z trudnościami, tym lepiej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o wpływie wytrwałości na życie Twoje lub Twojego dziecka? Może zainteresuje Cię książa pt. “Upór: Potęga pasji i wytrwałości” autorstwa Angeli Duckworth.

“Naszą misją jest wszechstronne wychowywanie młodego człowieka, czyli
wspieranie go w rozwoju swoich talentów i kształtowaniu charakteru
przez ustanowienie celu i stawianie wyzwań, a także ciągłej samorealizacji.”

Cel organizacji młodzieżowej OBJECTIVE